ساختار دانشکده
ژورنال کلاب ها

 

ژورنال کلابهای سال  1394

       نیمه اول سال

       نیمه دوم سال

ژورنال کلاب‌های سال 1395

       نیمه اول سال

       نیمه دوم سال

 

نظرسنجی
کیفیت مطالب سایت دانشکده از نگاه شما:

عالی
خوب
متوسط
ضعیف
بسیار ضعیف

پیوندها
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 57205
بازديدکنندگان امروز: 396
کل بازديدکنندگان: 220532
بازديدکنندگان آنلاين: 6
زمان بارگزاري صفحه: 0.5772 ثانيه
اخبار > نگاه دقیق به موضوع سلامت معنوی باید از حوزه های علمیه به سازمان های جهانی ارائه شود/جلوی سوء استفاده گران از نام طب اسلامی و سنتی گرفته شود


  چاپ        ارسال به دوست

رئيس دانشگاه علوم پزشکي قم در کارگاه درآمدي بر نظام سلامت در اسلام:

نگاه دقیق به موضوع سلامت معنوی باید از حوزه های علمیه به سازمان های جهانی ارائه شود/جلوی سوء استفاده گران از نام طب اسلامی و سنتی گرفته شود

به گزارش حسینی ها به نقل از خبرگزاری برنا از  قم، دکتر ابوالفضل ایرانی خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم امروز در کارگاه آموزشی درآمدی بر نظام سلامت در اسلام که در سالن امام علی(ع) دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد گفت: این همایش برای دومین بار برگزار می شود که نوبت اول در شهر مقدس مشهد و اینبار دانشگاه علوم پزشکی قم میزبان این همایش مهم است.

وی عنوان داشت: باور به اینکه علوم طبیعی صرفا بر پاشنه عقل می چرخد و تمسک به کتاب و سنت منحصرا در علومی چون الهیات، فلسفه، فقه، تفسیر و اخلاق کاربرد دارد، زمینه سکولاریسم را در علوم طبیعی و از جمله طب ایجاد می کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به رابطه عقل و دین و همچنین علم و دین ابراز داشت: طی سال های مختلف در محافل علمی به ویژه علوم انسانی مباحثی مانند رابطه عقل و دین، رابطه علم و دین، اسلامی کردن علوم، تعارض طبیعیات و الهیات، علم دینی و مسائلی از این دست مطرح است.

دکتر ایرانی خواه ادامه داد: موضوع مهم این است که طب اسلامی، طب معصومین (ع)، طب سنتی اسلامی، طب سنتی ایرانی اسلامی با کلید واژه های طب و اسلام به ویژه در افواه عمومی رواج داده شده و این در حالی است که متاسفانه در این حوزه قرائتی واحد از متد، قالب و محتوا مشاهده نمی شود.

وی تاکید کرد: نگاه به سلامت و علم طب فراتر از نگاه های مادی گرایانه است و متاسفانه برخی نگاه های نادرست به علوم طبیعی از جمله علم پزشکی وجود دارد که می گوید این علوم صرفا بر پایه عقل و برداشت های انسانی می چرخد و از سوی دیگر نقش کتاب، سنت و باورهای دینی تنها به علوم انسانی محدود می شود که این نگاه باطل مادی و سکولار بوده و غیر قابل قبول است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: علم پزشکی پیشرفت های روز افزونی داشته و سلامت انسان به عنوان اشرف مخلوقات موضوعی است که با عقل ناقص و نگاه مادی هیچ گاه گسترش نخواهد یافت.

دکتر ایرانی خواه ابراز داشت: با توجه به این اعتقاد و نقش بارز کتاب و سنت در مفهوم سلامت، بزرگان حوزه و دانشگاه بایستی با هدف تببین توجه به مسائل فرامادی و معرفی این نقش پا به عرصه بگذارند تا بتوانیم تعریف جامع سلامت از نگاه اسلام را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه جای این بحث ها در شهر مقدس قم است گفت: بیم آن می رود که در صورت عدم ورود و مداخله موثر محافل دانشگاهی و بین حوزوی لطمات جبران ناپذیری به بینش طبی، معرفت دینی و باور و اعتماد وارد شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تاکید بر اینکه امروزه حتی در جوامع غربی نیز نگاه مادی و تعریف صرف جسمی و علمی به انسان در موضوع سلامت فرا رفته و آنها معتقدند که انسان ابعاد دیگری دارند که این نقش دین و باورهای دینی است گفت: نگاه اسلام به مقوله سلامت بسیار عمیق تر از آن چیزی است که غربی ها دارند و از این رو این نگاه باید توسط بزرگان حوزه علمیه قم تبیین و به سازمان های جهانی ارائه شود.

دکتر ایرانی خواه به موضوع طب سنتی و اسلامی اشاره و تصریح کرد: متاسفانه در این زمینه تعارضاتی وجود دارد که باید برطرف شود، عده ای به اسم طب سنتی اسلامی و با اهداف کاملا مادی و نفسانی و بدون کار کارشناسی به موضوع سلامت انسان پرداخته و با سو استفاده از این عناوین شیادانه عمل می کنند.

وی با بیان اینکه طب نوین از طب سنتی جدا نیست گفت: باید این افراد سود جو از جامعه سلامت جدا شوند و از سوی دیگر کسانی نیز که در موضوع طب سنتی و اسلامی سخنی دارند به عرصه آمده و با بزرگان حوزه و دانشگاه جلسه برگزار کنند تا این تعارضات برطرف شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم تاکید کرد: بر این باوریم که صرف مطالعه یک سری کتاب و اسناد و روایات کسی نمی تواند طبیب باشد و این موضوع خطرآفرینی است و باید این موضوعات در این همایش ها گفته شود تا بتوانیم با همکاری مجموعه دستگاه قضایی و انتظامی جلوی سوء استفاده ها را بگیریم.

 

 

تاریخ: ۱۶:۰۵ :: ۱۳۹۶/۰۴/۱۸


٠٩:٣٥ - 1396/04/21    /    شماره : ٢٧٢٢٤    /    تعداد نمایش : ١٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: