ساختار دانشکده
نظرسنجی
میزان رضایت مندی شما از مطالب سایت؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 3426
بازديدکنندگان امروز: 195
کل بازديدکنندگان: 377795
بازديدکنندگان آنلاين: 2
زمان بارگزاري صفحه: 0.5939 ثانيه
سوالات متداول

راه‌اندازی دانشکده سلامت و دین، با چه هدفی و بر مبنای چه ضرورتی صورت می‌گیرد؟

سلامت و دین از گذشته‌های دور، ارتباط تنگاتنگی با هم داشته‌اند. روند تمدن غرب در چند قرن اخیر، علم‌گرایی و سکولار شدن علم، باعث منفک شدن این دو حوزه گردید، به طوری که تا مدت‌ها، هرگونه گرایش به دین، امری غیر علمی تلقی گردید. با این حال، گرایش فطری بشر به سمت دین و معنویت و جستجوی معنی برای زندگی، مسیر این حرکت را معکوس نمود، به طوری که در دهه‌های اخیر، مطالعات گسترده‌ای در خصوص ارتباط دینداری با سلامت، صورت گرفت و در کنار ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی سلامت، بعد چهارمی به عنوان سلامت معنوی، مطرح گردید. رشد قابل توجه تولیدات علمی در این حوزه در کشورهای مختلف، به ویژه کشورهای غربی و نیز راه‌اندازی دوره‌های آموزشی، تأسیس دپارتمان‌ها و گروه‌های آموزشی، نشر کتب و نشریات علمی و پژوهشی و نیز برگزاری هایش‌های ملی و بین‌المللی در این زمینه، حاکی از اهمیت جایگاه این مبحث در مجامع علمی جهان است. با عنایت به غنا و کمال دین مبین اسلام به ویژه در اختیار داشتن منابع غنی از معارف اهل بیت عصمت و طهارت توسط محققان و دانش‌پژوهان شیعه، انتظار پیشرو بودن دانشگاه‌های کشور در این عرصه، انتظاری به‌حق است که متأسفانه تاکنون محقق نشده و مغفول مانده است. دانشکده سلامت و دین با هدف جبران این خلأ و ایفای نقش در این زمینه، در دانشگاه علوم پزشکی قم، راه‌اندازی می‌شود تا با ارتباط و تعامل گسترده با حوزه‌های علمیه، تحقق مرجعیت علمی در این علوم را امکان‌پذیر سازد.


عناوین رشته‌های تحصیلی دانشکده سلامت و دین، شامل چه مواردی است؟

بر اساس مصوبات شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی، دانشکده سلامت و دین، مجوز پذیرش دانشجو در رشته‌های تاریخ علوم پزشکی، اخلاق پزشکی و علوم حدیث، اخلاق و آداب پزشکی را دارد. با این حال، اینها تنها رشته‌های دایر در این دانشکده نخواهند بود و طراحی، پیشنهاد و تصویب رشته‌های تحصیلی جدید در این دانشکده، در دست اقدام است.


پذیرش دانشجو در دانشکده سلامت و دین، با چه شرایطی انجام می‌گیرد؟

آنچه در خصوص رشته‌های تحصیلی موجود، قابل ذکر است این است که پذیرش دانشجو در رشته تاریخ علوم پزشکی از طریق آزمون‌های کارشناسی ارشد و در رشته اخلاق پزشکی از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری Ph.Dوزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد. در خصوص رشته علوم حدیث، اخلاق و آداب پزشکی نیز، پذیرش توسط دانشگاه و از بین متقاضیان عضو هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور صورت می‌گیرد.


آیا دانشکده سلامت و دین، برنامه‌ای برای استفاده دانشجویان سایر دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها نیز دارد؟

بر اساس برنامه جامع تدوین شده برای دانشکده سلامت و دین، این دانشکده علاوه بر پذیرش و تربیت دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری Ph.D، دوره‌های مختلفی را برای جامعه پزشکی، کارکنان دانشگاه و دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاه علوم پزشکی قم و سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی، در نظر گرفته است. یکی از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای دانشجویان، برگزاری مدرسه‌های تابستانی و زمستانی(Summer & winter Schools) به صورت برنامه‌های کوتاه مدت است. همچنین، دانشکده در نظر دارد پس از رفع موانع قانونی، امکان تحصیل همزمان دانشجویان در رشته دوم (Dual Degree) را نیز فراهم نماید.